niedziela, 11 grudnia 2016

Pyszna zupa pomidorowa

Zupy

Składniki

  • 1 duża porcja rosołowa mięsa (lub 2 małe)
  • 1 większa kość cielęca albo wieprzowa
  • 6 ziarenek ziela angielskiego
  • 3 duże listki laurowe
  • tacka świeżych warzyw do zupy (koniecznie z kapustą i porem)
  • większy słoiczek koncentratu pomidorowego Pudliszki (200 g)
  • mniejszy słoiczek koncentratu pomidorowego Łowicz (80g)
  • sól
  • pieprz

Przygotowanie

 
Mięso zalewamy jak najzimniejszą wodą. Jeśli nie mamy porcji rosołowej to bierzemy 5 skrzydełek, zawsze staramy się dorzucić jakąś kość, którą bez problemu można dostać w mięsnym. Im więcej kości w mięsie na wywar, tym bardziej aromatyczny będzie na koniec. Dlatego np. rosół nigdy nie wyjdzie na filetach z kurczaka. Do mięsa dorzucam ziele angielskie i liście laurowe.
Następnie obieramy warzywka. Marchewkę kroimy na mniejsze części. Resztę wystarczy umyć, obrać i wrzucić w całości. Przy zakupie warzywek wybieramy tylko te, które mają również kapustę i por. To bardzo ważne, bo to właśnie kapusta i por oddają najwięcej smaku. Jeśli chcemy mieć bardziej słodką zupę, dodajemy więcej marchewek. Jeśli mam trochę więcej czasu, to cebulę piekę w piekarniku albo na palniku, aż skórka zacznie czarnieć. I taką właśnie dodaję do zupy. Zupa z taką cebulą ma dużo głębszy smak.
Pokrojone warzywka (marchewka, pietruszka, cebula, por, kapusta i seler) wrzucamy do mięsa i dopiero wtedy wstawiamy na ogień. Jeśli zalejemy mięso i warzywa letnią lub ciepłą wodą, to wtedy nam się zaparzą i nie oddadzą smaku. Trzeba gotować na jak najmniejszym ogniu, powoli, aż do zagotowania (ok. 3h).
Po ok 1,5-2 h na wywarze powinny zacząć pojawiać się szumy. Ściągamy je delikatnie, by wywar wyszedł nam klarowny.
Po ok. 3 h, gdy wywar będzie już esencjonalny a warzywka miękkie dodajemy koncentraty pomidorowe, doprawiamy solą oraz pieprzem.
Koncentrat Pudliszki jest słodki, Łowicz zaś bardziej kwaśny. My wolimy bardziej słodką zupę, więc analogicznie dodajemy więcej Pudliszki. 

Popróbujcie sobie zbalansować słodycz właśnie koncentratem i marchewką, żeby osiągnąć smak, który Wam najbardziej będzie pasował.
źródło: http://smaker.pl/przepis-pyszna-zupa-pomidorowa-przepis-mojej-mamy,119554,agnieszkacrow.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz