Zanim zobaczycie, jakie dania, i to nie tylko słodkie wypieki, z rabarbarem polecamy, poświęćmy mu trochę uwagi. Bo to warzywo wykorzystywane przede wszystkim do słodkości, choć coraz częściej eksperymentujemy z nim, dodając je także do wytrawnych dań.
 

Rabarbar - właściwości

Co kryją w sobie łodygi rabarbaru i czy warto jeść je dla zdrowia? Zdecydowanie! Jest to warzywo niedoceniane, choć coraz więcej osób zaczyna dostrzegać jego szerokie zastosowanie w kulinariach, co zwiększa jego spożycie.
Rabarbar to źródło sodu, potasu, magnezu i żelaza. Zawiera także witaminę C i beta-karoten. Doceniajmy prozdrowotne właściwości, uważajmy jednak, by rabarbar łączyć z odpowiednimi składnikami.  Na czym polega problem? Otóż rabarbar, podobnie jak szczaw, zawiera kwas szczawiowy – zbyt duża ilość rabarbaru w diecie powodować może wypłukiwanie wapnia z organizmem. Nie ma się jednak czym przejmować, jeśli rabarbar połączymy z odpowiednimi składnikami. Łączenie tych łodyg z produktami nabiałowymi, które neutralizują działanie kwasu szczawiowego, który wypłukuje wapń z organizmu.
Warto jeść rabarbar pieczony, bo według badań hamuje on rozwój nowotworów, zmniejszając tempo podziału komórek nowotworowych. Związek zawarty w tym warzywie ma też działanie antyoksydacyjne i antyalergiczne.

Rabarbar dobrze się przechowuje – świeże łodygi można zawinąć w wilgotną ściereczkę i schować do lodówki. Dzięki temu nie zmięknie tak szybko i będzie jędrny. Jeśli kochacie rabarbar, możecie także go zamrozić – doskonale sprawdza się w tej formie. Zobacz przepis na rabarbar mrożony.
http://przyslijprzepis.pl/przepis/rabarbar-mrozony-do-ciast-i-na-kompot

Rabarbar – przepisy

Wiemy już, jakie są powody, dla których warto jeść te czerwono-zielone łodygi. Zajrzyjmy więc do kuchni i zastanówmy się, co możemy z niego przygotować.

Rabarbar – przepisy na słodkości

Z pewnością każdy z nas choć raz jadł ciasto z rabarbarem. Temat to niezwykle szeroki, bo takie ciasto niejedno ma imię i różne może przybrać formy.
Najpopularniejsza jest chyba drożdżówka z rabarbarem i kruszonką – to ciasto, które przywodzi na myśl smak dzieciństwa i domowe smaki. Chrupiąca kruszonka, puszyste ciasto, które jest delikatne, miękkie i pachnie masłem oraz miękki rabarbar to połączenie idealne.  Ale nie jedyne! Bo jeśli chodzi o kruszonkę, a jesteśmy jej miłośnikami, polecamy jeszcze inny przepis. Tuż za drożdżowym, w naszym rankingu ciast z rabarbarem, plasuje się ciasto kruche z rabarbarem i budyniem. Tu także mamy chrupiący wierzch, który doskonale łączy się w innym składnikiem tego wypieku, a mianowicie kremową warstwą budyniu.
Kupując rabarbar, pamiętajmy, że świetnie łączy się także z innymi owocami. Najprostsze, ale i najlepsze połączenie to truskawki i rabarbar, które otwierają sezon na polskie, pełne smaku owoce. A takie pyszne połączenia najlepiej sprawdzają się w prostych przepisach, dlatego polecamy Wam najprostsze ciasto z rabarbarem i truskawkami.

Jednak ciasta to nie jedyny sposób, by wykorzystać rabarbar. Przepisy na desery powinny zwrócić Waszą uwagę, jeśli nie macie ochoty piec całej blaszki ciasta i wolicie podjadać słodkości w wersji monoporcji.
Najprostszym, a zarazem najpopularniejszym rozwiązaniem jest rabarbar pod kruszonką. Deser ten przygotujesz w kilka chwil i do tego ze składników, które każdy z nas zawsze ma pod ręką. Wystarczy przecież wymieszać mąkę, cukier i masło i kruszonka gotowa. Rabarbar z cukrem przekładamy do kokilek, posypujemy górą kruszonki i zapiekamy do zezłocenia. Najlepiej podawać z gałką lodów waniliowych!


Rabarbar – przepisy wytrawne

Rabarbar w wersji wytrawnej może zaskoczyć. Bo o ile bardzo dobrze wiemy, jak wykorzystać go na słodko, w wersji obiadowej nie jest już tak oczywisty. Choć jakby trochę pogłówkować, pierwsze co przychodzi do głowy to wytrawny sos rabarbarowy, przygotowany na czerwonym winie, który pasuje do piersi kurczaka.
Jeśli lubicie owocowe smaki do wytrawnych dań, wypróbujcie tez chutney rabarbarowy, który przyda się do serów i wędlin, krakersów i innych przekąsek.
Kurczak i rabarbar to w ogóle całkiem udane połączenie – pieczony kurczak z dodatkiem łodyg rabarbaru to smakowita odmiana dla klasycznego kurczaka na niedzielny obiad.