wtorek, 27 lutego 2018

Jak przygotować idealne naleśniki?

To jeden z najprostszych przepisów, który pozostawia ogromne pole dla kuchennej kreatywności. Doskonale smakują zarówno w wersji słodkiej oraz wytrawnej, a różnorodne dania z ich wykorzystaniem można tworzyć bez końca. O czym mowa? Oczywiście o naleśnikach.
Mieszkańcy włoskiej Florencji uważają się za twórców naleśników w nowoczesnym wydaniu. Ponoć to właśnie oni spopularyzowali ten wyjątkową przekąskę, a następnie za sprawą Katarzyny Medycejskiej zaprezentowali je mieszkańcom Francji. Tam też przemianowano je na „crepes" i wysłano w daleką podróż na podbój świata. Misja ta zakończyła się powodzeniem, gdyż obecnie naleśniki w różnej formie zjada się niemal w każdym zakątku naszego globu.
W poszukiwaniu ideału
Mogłoby się wydawać, że naleśniki to banalna potrawa. Ot, trochę ciasta usmażonego na patelni. Jednak myli się ten, kto twierdzi, że z ich przygotowaniem poradzi sobie każdy. Idealny naleśnik nie może być zbyt cienki ani zbyt gruby. Nie powinien być też twardy lub zbyt puszysty. Cóż, odkrycie idealnego sposobu smażenia naleśników wymaga sporo cierpliwości oraz wielu prób i błędów. Na szczęście istnieje sposób na zaoszczędzenie nieco czasu i nerwów - wystarczy, że posłuchacie naszych rad, dzięki którym przygotowanie perfekcyjnych naleśników będzie dla was dziecinnie proste.
Trochę tłuszczu
Zwykle przepisy na ciasto naleśnikowe wyglądają bardzo podobnie: dwie szklanki mąki, dwie szklanki mleka oraz dwa jajka, szczypta soli, a w przypadku wersji słodkiej jeszcze trochę cukru. Niewiele osób wie jednak, że oryginalny przepis na crepes wymaga dodania do nich jeszcze roztopionego masła, dzięki któremu nabierają niezwykłego smaku oraz chrupkości, co więcej dodatek ten sprawi, że z pewnością nie przykleją się do patelni. Pamiętajmy jednak, że w kuchni powinniśmy wykorzystywać jedynie najlepszej jakości masło, które zawiera co najmniej 82% tłuszczu.
Odrobina bąbelków
Doskonałym pomysłem będzie również zastąpienie części mleka gazowaną wodą mineralną - w ten sposób masa nabierze puszystości, a nasze naleśniki będą lekkie niczym chmurka. Bardzo dobrym pomysłem będzie również dodanie do masy cydru lub maślanki - efekt będzie podobny, jak po dodaniu wody mineralnej.
Dobra patelnia
Jak w wielu innych przypadkach, także w gotowaniu narzędzia, którymi się posługujemy, są równie istotne, co nasze umiejętności. Nawet najlepszy kucharz, dysponujący najlepszym przepisem nie usmaży naleśników, jeśli nie będzie posiadać dobrej patelni. 
Warto zadbać o to, aby miała nieprzywierającą powierzchnię, dzięki czemu unikniemy kulinarnej katastrofy oraz zminimalizujemy ilość używanego tłuszczu. W przypadku naleśników w zupełności powinno wystarczyć muśnięcie patelni masłem pomiędzy smażeniem poszczególnych placków. 
Bardzo istotnym jest, aby wykorzystywana przez nas patelnia miała dno, które równomiernie się nagrzewa i długo utrzymuje ciepło - zdecydowanie ułatwi nam to gotowanie.
Niezwykle istotna jest również technika wylewania ciasta na patelnię. Dobrym rozwiązaniem będzie wylanie masy na jeden bok, a następnie wykonanie kilku okrężnych ruchów, dzięki którym ciasto pokryje patelnię równą, cienką warstwą. 
Podczas przewracania naleśników, wprawni kucharze mogą spróbować triku z „latającymi" naleśnikami, jednak pamiętajcie, iż powinniście mieć wówczas pewność, że ciasto nie przywarło do patelni. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby pomóc sobie szpatułką.
Perfekcyjne nadzienie
Chociaż naleśniki smakują doskonale samodzielnie, warto przygotować do nich farsz, dzięki któremu uzyskamy sycący i apetyczny obiad. W tej roli doskonale sprawdzą się różnego rodzaju dżemy, kremy czekoladowe lub owoce połączone z twarożkiem, ricottą lub serkiem mascarpone. 
Naleśniki doskonale smakują również w wytrawnej wersji. Świetnym rozwiązaniem będzie przełożenie ich nadzieniem z duszonych warzyw lub mięsa. Zwijając je ciasno, zalewając sosem pomidorowym lub beszamelowym i posypując serem, uzyskamy wyjątkową zapiekankę.
źródło: https://smaker.pl/newsy-jak-przygotowac-idealne-nalesniki,1900220,a,.html

czwartek, 1 lutego 2018

Dorsz w sosie pomidorowym z oliwkami

Dorsz w sosie pomidorowym z oliwkami

Składniki

  • 250 g polędwicy z dorsza
  • 10 czarnych oliwek (ja użyłam kalamata)
  • 1 puszka krojonych pomidorów
  • 1 mała cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • pół łyżeczki oregano
  • parę liści bazylii
  • szczypta mielonej słodkiej papryki
  • szczypta mielonej ostrej papryki
  • szczypta cukru
  • pół łyżeczki octu winnego
  • sól
  • pieprz
  • olej rzepakowy
 

Przygotowanie

 
Dorsza doprawiamy solą i pieprzem, odstawiamy. Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy pokrojoną w drobną kostkę cebulę i rozdrobniony czosnek, smażymy do zrumienienia. Wlewamy pomidory, dodajemy oregano, mieloną paprykę, cukier, ocet, sól, pieprz, oliwki, gotujemy na wolnym ogniu około 5 minut. Dorsza zanurzamy w sosie, patelnię przykrywamy pokrywką i całość gotujemy około 7 minut. Pod koniec dodajemy liście bazylii. Przed podaniem można jeszcze skropić odrobiną oliwy extra virgin.
źródło: https://smaker.pl/przepis-dorsz-w-sosie-pomidorowym-z-oliwkami,157929,kardamonovy.html
 


Drożdżowe racuchy owsiane z jabłkami

Drożdżowe racuchy owsiane z jabłkami

Składniki

- 4 łyżki mąki,
- 4 łyżki płatków owsianych,
- 2 łyżki otrębów owsianych,
- łyżka siemienia lnianego,
- 2,5 dag drożdży,
- ok. szklanki ciepłego mleka,
- 2 łyżki cukru,
- 1 jabłko,
- ok. łyżeczki oleju do posmarowania patelni.
Dodatkowo:
- 2 łyżki cukru pudru,
- łyżeczka cynamonu.

Sposób przygotowania przepisu:

1. Drożdże ucieramy z cukrem, łyżką mąki i 1/2 szklanki mleka, odstawiamy do wyrośnięcia.
2. Płatki owsiane rozdrabniamy za pomocą moździerza lub w blenderze, wsypujemy do miski, dodajemy otręby i siemię lniane.
Do miski przesiewamy także resztę mąki, dokładnie mieszamy.
Wlewamy wyrośnięte drożdże i porcjami dodajemy resztę mleka - ciasto nie powinno być zbyt rzadkie, ale też nie za gęste.
Jabłko obieramy, wycinamy gniazda nasienne i kroimy w cienkie plasterki, dodajemy do ciasta, mieszamy i ostawiamy na ok.25-30 minut do wyrośnięcia.
3. Patelnię smarujemy niewielką ilością oleju, wykładamy porcje ciasta i smażymy z obu stron na rumiano. Trzymamy w cieple, zanim usmażymy resztę racuchów.
4. Cukier puder mieszamy z cynamonem.
Gorące racuchy wykładamy na talerze i posypujemy przez sitko pudrem z cynamonem, od razu podajemy.

Porady

Do ciasta na racuchy można także dodać garść rodzynek albo odrobinę posiekanych orzechów lub migdałów.
Dodatkowo, racuchy można podawać z konfiturą, musem jabłkowym, powidłami albo kremowym serkiem waniliowym.
Do przygotowania racuszków dla dzieci warto użyć silikonowych foremek, np. w kształcie kwiatka, serduszka, itd. Można też owinąć większe foremki do ciasteczek folią aluminiową, posmarować cienko olejem i w takich formach usmażyć racuchy.      
źródło: https://www.przyslijprzepis.pl/przepis/drozdzowe-racuchy-owsiane-z-jablkami-6

Rumowo-serowe oponki

Rumowo-serowe oponki - Rumowo-serowe oponki

Składniki


• 0,5 kg mąki pszennej,
• 0,5 kg twarogu,
• 2 jajka,
• 2 żółtka,
• 3 łyżki rumu,
• 2-3 łyżki śmietany,
• 1 zaokrąglona łyżeczka sody,
• 100 gram cukru pudru,
• Szczypta soli,
Dodatkowo:
• Olej rzepakowy do smażenia
Lukier:
• Około 6 łyżek rumu (u mnie Gold rum, ale może być dowolny),
• Około 10 łyżek cukru pudru

Sposób przygotowania przepisu:

Rumowo-serowe oponki
  • składniki ciasta1. CIASTO:
    Na stolnicę przesiewamy mąkę. Dodajemy do niej pozostałe składniki ciasta, czyli, rum, jajka, żółtka, ser, sodę, cukier puder, śmietanę oraz sól.
  • gotowe ciasto2. Tak przygotowane składniki zagniatamy do uzyskania jednolitego ciasta.
  • wycinanie3. Gotowe ciasto wałkujemy na grubość około 1 cm. Z ciasta za pomocą szklanki wycinamy koła.
  • formowanie4. W środku każdego koła wycinamy mniejsze ( ja wycinałam od foremki na rurki).
  • smażenie  pierwszej strony 5. W garnku rozgrzewamy olej. Na rozgrzany wrzucamy uformowane oponki.
  • smażenie z drugiej strony6. Smażymy je z dwóch stron do zrumienienia. 
    Między czasie przygotowujemy lukier.
  • przygotowanie luktu7. LUKIER:
    Rum przelewamy do miseczki. Dodajemy do niego cukier puder. Składniki mieszamy widelcem do uzyskania płynnego lukru.
    Gotowe oponki wyjmujemy z tłuszczu i wykładamy na papierowy ręcznik. Ich wierzch smarujemy lukrem. Całość pozostawiamy do ostygnięcia i zastygnięcia lukru.

Porady

Oponki serowe to chyba najszybszy deser do przygotowania w tłusty czwartek. Ciasto szybko się zagniata i nie trzeba czekać by wyrosło. Najczęściej spotyka się je posypane cukrem pudrem.
źródło: https://www.przyslijprzepis.pl/przepis/rumowo-serowe-oponki-13