czwartek, 6 lutego 2020

Jak zrobić włoską kanapkę panini w domu? To proste, sprawdź!

Włoska kuchnia cieszy się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Najczęściej kojarzy nam się z pysznymi potrawami obiadowymi – przede wszystkim makaronami i pizzą. Z kuchni włoskiej pochodzi również wiele przepisów na przekąski, takie jak desery, sałatki i kanapki. Do tych ostatnich zaliczyć należy między innymi panini – tradycyjnie włoski typ kanapki, wykonany z dwóch kromek chleba lub bułek typu ciabatta, pomiędzy którymi umieszcza się plasterki szynki, salami, sera, niekiedy również warzyw. Panini podaje się w dwóch wersjach: bez poddawania go obróbce termicznej, jak również na gorąca – po podgrzaniu lub zapieczeniu.

panini z kurczakiem

GŁÓWNE SKŁADNIKI

  • 4 bułki typu ciabatta,
  • 4 plastry szynki,
  • 8 plastrów sera,
  • 2 pomidory,
  • 150 g suszonych pomidorów,
  • 1 średni słoik oliwek (zielone lub czarne),
  • 1 kostka bulionu warzywnego,
  • 1 opakowanie rukoli,
  • świeże liście bazylii,
  • pół szklanki oliwy,
  • pół limonki lub cytryny,
  • sól i pieprz.
Poniżej przedstawiamy przepis na tradycyjne, zapiekane panini, w którego składzie znajdziesz ser, szynkę, pomidory i oliwki. Ten tradycyjny typ włoskiej kanapki świetnie sprawdzi się jako lunch lub przekąska w ciągu dnia.

PANINI – PRZEPIS

1. Do kielicha miksera wlej pół szklanki oliwy, dodaj suszone pomidory (odcedzone z zalewy), liście bazylii i kostkę bulionu warzywnego. Całość zmiksuj na pastę o gęstej, jednorodnej konsystencji i kolorze.
2. Bułki ciabatta przekrój wzdłuż na dwie połowy. Obie części wysmaruj przygotowaną w mikserze pastą.
3. Pomidora sparz wrzątkiem i obierz ze skórki. Pokrój w plasterki, omijając gniazdo nasienne. Oliwki odcedź z zalewy i pokrój na połówki lub grube plasterki.
4. Na posmarowanych kromkach ciabatty poukładaj plastry sera, następnie szynki, pomidora i pokrojone oliwki. Posyp solą i pieprzem do smaku. Następnie przykryj wierzch drugą częścią ciabatty.
5. Uruchom opiekacz. Gdy się nagrzeje, wyłóż ciabatty i opiekaj przez 4-6 minut. Jeśli ciabatta z trudem mieści się w twoim opiekaczu lub jego pokrywa się nie domyka, możesz położyć na niej jakiś ciężki przedmiot (np. garnek wypełniony wodą) lub dociskać ręką. Gdy pieczywo będzie zarumienione, a ser wewnątrz ciabatty się rozpuści, możesz wyciągnąć je z opiekacza.
6. W osobnym pojemniku wymieszaj ze sobą liście rukoli oraz kilka łyżek oliwy. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Możesz również dodać kilka kropel limonki lub cytryny.
Przygotowane panini przekrój na dwie części i podawaj w towarzystwie rukoli z oliwą.
Jeśli nie dysponujesz opiekaczem do kanapek, możesz spróbować opiec panini na grillu lub w piekarniku. Należy jednak zaznaczyć, że pieczywo, z którego przygotowuje się tradycyjne panini, powinno być lekko „ściśnięte” w trakcie obróbki termicznej.
Panini, które proponujemy, smakuje najlepiej serwowane na gorąco. Jeśli jednak planujesz przygotować panini w formie przekąski spożywanej na zimno – na przykład jako drugie śniadanie – możesz umieścić rukolę z oliwą wewnątrz połówek ciabatty

źródło: https://gotowanie.onet.pl/przepisy/panini-przepis-na-wloska-kanapke/p8z55n4

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz