Brokuły to bardzo smaczne, chrupiące warzywa o wysokiej zawartości cennych substancji odżywczych. To, czy wykorzystamy ich potencjał w pełni, zależy od właściwego przechowywania zielonych różyczek. Niestety, mimo wielu zalet, brokuły szybko tracą świeżość. Przez to stają się nie tylko niesmaczne, ale przede wszystkim pozbawione jakichkolwiek walorów zdrowotnych. Prezentujemy podstawowe zasady przechowywania brokułów. O tym pamiętać powinien każdy kucharz!
Kluczowym etapem przygotowania smacznego i zdrowego obiadu z brokułem jest znalezienie najlepszej jakości warzyw. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że zaserwujemy sobie i bliskim pełnowartościowy posiłek. Jak kupować brokuły? Różyczki powinny mieć intensywnie zielony kolor, z delikatnym fioletowym odcieniem. Żółte lub brązowe przebarwienia świadczą o tym, że warzywa nie są pierwszej świeżości i prawdopodobnie były przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Należy przyjrzeć się także łodygom. Jeśli będą suche, a na brzegach zauważysz przebarwienia, zrezygnuj z zakupu.
Przede wszystkim liczy się czas. Brokuły najlepiej jest zużyć jeszcze tego samego dnia po przyniesieniu z warzywniaka. Jeśli jednak zakupy robimy raz na kilka dni lub rzadziej, trzeba być gotowym na to, że brokuł to warzywo dość wymagające.
Źle znosi wysokie temperatury, więc natychmiast po rozpakowaniu zakupów należy umieścić go w lodówce. Najlepiej znaleźć dla niego miejsce na środkowej półce. By ograniczyć jego wysychanie, poleca się zwilżyć główkę warzywa niewielką ilością zimnej wody, a następnie zawinąć w wilgotną ściereczkę lub owinąć ręcznikiem papierowym. Innym sposobem przechowywania jest szczelne owinięcie brokułów folią spożywczą.
Choć metody te umożliwią zachowanie świeżości warzywa na dłużej, z jego przyrządzeniem nie należy czekać dłużej niż maksymalnie pięć dni.
Ze względu na specyficzną i zwartą budowę różyczek brokułów, przed ich obróbką należy upewnić się, że wnętrze warzywa wolne jest od nieproszonych gości. Zdarza się bowiem, że skrywają się w nich niewielkie owady. W tym celu przygotuj dużą miskę lub garnek, wlej wodę z dodatkiem soli. Wrzuć brokuł na kilkanaście minut. Zamiast soli, użyć możesz octu. Taki zabieg skutecznie wypłoszy wszystkich intruzów.
By warzywo zachowało swój apetyczny kolor i chrupiącą konsystencję, przed jakąkolwiek obróbką poleca się je zblanszować, czyli zanurzyć na chwilę we wrzątku, następnie natychmiast schłodzić lodowatą wodą. Jest to czynność obowiązkowa, jeśli chcesz zamrozić brokuły.
Zaliczane są do grona najzdrowszych warzyw, jakie mogą pojawić się na naszych talerzach. Wśród ich zalet wymienia się obecne w brokułach przeciwutleniacze, które uważane są za substancje pomagające w zapobieganiu nowotworom, zwłaszcza raka jelita grubego, żołądka, prostaty, jajnika i skóry. Witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy tworzą kombinację bardzo potrzebną dla poprawnej pracy serca i zmniejszania ryzyka pojawienia się chorób układu krążenia.
Wśród dobroczynnych właściwości brokułów wymienia się także zdolność do obniżania poziomu złego cholesterolu i kontrolowania stężenia glukozy we krwi. Warzywa to bardzo dobre źródło wapnia, który bierze udział nie tylko w budowaniu, ale też utrzymaniu zdrowych kości i zębów, co jest istotne zarówno w diecie najmłodszych, jak i seniorów.
Brokuły poleca się jeść także jako element budowania silnego systemu odpornościowego organizmu. Korzystnie wpływają na wzrok oraz stan skóry i włosów. Jak powszechnie wiadomo, o urodę w pierwszej kolejności należy dbać od środka!
Czytaj więcej na https://porady.interia.pl/zdrowa-zywnosc/news-jak-przechowywac-brokuly,nId,5655264#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz