Każdy z nas ma takie smaki, które pamięta z dzieciństwa. Chcielibyśmy przemycić je do naszych domów, dać dzieciom podobne wspomnienia. Kiedy zamykam oczy, widzę babcię w kuchni, czuję zapach pieczonych na kuchni węglowej podpłomyków i czuje smak przygotowanych przez nią potraw. Jej zupa jarzynowa na zawsze pozostanie najlepszą, jaką jadłam.
Zupa jarzynowa przepis mojej babci
Składniki zupy jarzynowej- ćwiartka kurczaka lub 3 pałki
- 2 marchewki
- korzeń pietruszki
- ćwierć małego selera
- 20 dag zielonej fasolki szparagowej (może być mrożona)
- 6-8 brukselek
- 200 g kalafiora
- biała część pora
- 5 ziemniaków
- 200 ml śmietany 18 proc.
- 2 liście laurowe
- 4 ziela angielskie
- sól, pieprz, koperek, słodka papryka i suszony lubczyk do smaku
- łyżka oleju słonecznikowego lub rzepakowego
- opcjonalnie garść zacierek
Jak zdobić zupę jarzynową, którą pokochają dzieci
Mięso myjemy, warzywa obieramy, marchewkę, pietruszkę, pora i selera kroimy w drobną kostkę, ziemniaki w nieco grubszą, fasolkę i kalafiora nieco rozdrabniamy, brukselki kroimy na ćwiartki. W garnku z grubym dnem rozgrzewamy olej.Szklimy na nim pora i dodajemy brukselkę, kiedy się przysmaży, obsypujemy łyżeczką papryki, zalewamy wodą i dodajemy mięso oraz marchew, pietruszkę, selera i ziemniaki, a także ziele i listki laurowe. Gotujemy razem do miękkości warzyw. Następnie doprawiamy do smaku i dodajemy fasolkę oraz kalafior.
Kiedy wszystkie warzywa będą miękkie, dodajemy zacierki i zaprawiamy śmietaną, gotujemy razem 3 minuty. Zupę podajemy sowicie obsypaną świeżym koperkiem. To idealne danie na jesień, pełne witamin, o lekko słodkawym smaku z mięciutkimi warzywami i ugotowanymi al'dente kluseczkami. Zacierki można zastąpić kluskami lanymi, gotowane bezpośrednio w zupie świetnie przejmują jej smak.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz