czwartek, 25 listopada 2021

Już nigdy nie odmówisz sobie grochówki. Koniec ze wzdęciami po ulubionej zupie [PRZEPIS]


Chłodniejsze dni zachęcają do sięgania po bardziej sycące i rozgrzewające posiłki. Jedną z zup, która o tej porze roku przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o obiedzie, jest bez wątpienia grochówka. Tyle że odsuwamy od siebie tę myśl, bo któż chciałby się zmagać z gazami i wzdęciami? Mamy sposób na to, aby grochówka nie kojarzyła się już nigdy z tymi dolegliwościami.

Dlaczego warto jeść warzywa strączkowe

Warzywa strączkowe są najlepszym roślinnym źródłem białka, jest ono łatwo przyswajalne, więc powinny je jeść zwłaszcza osoby unikające mięsa, ale nie tylko. Bo poza białkiem w grochu czy fasoli znajdziemy także żelazo, magnez, potas, wapń, cynk, witaminy: głównie z grupy B: B1, B2, PP oraz błonnik pokarmowy.
Wzdęcia, przez które najczęściej ich unikamy, powodują zawarte w nasionach związki z grupy oligosacharydów (stachioza, rafinoza, werbaskoza). Ich wchłanianie dla ludzkiego organizmu jest utrudnione, przez co fermentują w jelicie grubym, co skutkuje uciążliwymi wzdęciami i gazami. Jednak mało kto wie, że tych gazów można uniknąć, jeśli odpowiednio przygotujemy groch do gotowania.

Jak przygotować groch, żeby po grochówce nie mieć wzdęć

Każdy fan grochówki czy fasolówki wie, jak krępująco potrafi być po zjedzeniu takiej zupy. Jednak jest prosty sposób, aby uniknąć wzdęć. Moczenie nasion. Jednak tu ma znaczenie zarówno temperatura wody, jak i czas moczenia.
Jeśli masz czas, zalej ziarna grochu zimną wodą i odstaw na minimum 12 godzin. Jeśli ci się spieszy, możesz skrócić czas moczenia do 3 godzin, jednak wtedy zalewamy ziarna gorącą wodą, którą co jakiś czas należy wymienić. Co bardzo istotne, groch przed gotowaniem należy bardzo dokładnie odcedzić, przepłukać na sicie i gotować w czystej wodzie, ta od moczenia się nie nadaje, bo zawiera oligosacharydy.
Groch czy fasolę zawsze solimy dopiero pod koniec gotowania, dzięki czemu skrócimy czas przygotowania potrawy. Zupę grochową warto też doprawiać takimi ziołami, jak: majeranek, cząber, mięta, oregano, kminek, koper czy bazylia.

Najlepszy przepis na grochówkę, jak u mamy

Składniki na zupę grochową
  • 300 g grochu łuskanego
  • 200 g boczku wędzonego
  • 5-6 ziemniaków
  • 2 marchewki
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 pietruszka
  • 1 cebula
  • 2 listki laurowe
  • kilka kuleczek ziela angielskiego
  • garść majeranku
  • sól i czarny pierz do smaku
  • opcjonalnie inne ulubione zioła

Jak ugotować grochówkę, żeby nie powodowała wzdęć

Groch moczymy odpowiednio wcześniej według zaleceń powyżej. Boczek kroimy w drobną kostkę i przekładamy do garnka z grubym dnem, podsmażamy na małym ogniu, aby wytopić tłuszcz. Obieramy i drobno siekamy cebulę oraz czosnek, dodajemy do boczku i szklimy. Zalewamy wodą, dodajemy ziele angielskie i listki laurowe oraz odcedzony groch.
Ziemniaki, marchewkę i pietruszkę, obieramy, myjemy i kroimy w drobną kostkę. Dodajemy warzywa do zupy. Wszystkie składniki zupy grochowej gotujemy razem około 50 minut. Po tym czasie dodajemy sól, pieprz i majeranek. Grochówkę zostawiamy na niewielkim ogniu jeszcze około 20 minut. Podajemy gorącą.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz