Dziś w dziale ciasto na niedzielę coś szybkiego i prostego – serniczek. W dodatku nie zwyczajny, bo z kawałkami czekolady oraz malinami, a całość na kruchym spodzie z ciasteczek. Ma wszystkie cechy dobrego ciasta: jest smaczny, łatwy i szybki do przygotowania. Przepis zaczęrpnęliśmy z bloga: relaxtime.pl
Spód można przygotować dzień wcześniej, więc jedyne, na co będzie trzeba poświęcić czas, to upieczenie, które trwa 80 minut (ale wtedy przecież można zająć się już czymś innym)
Z poniższych składników wychodzi ciasto na blasze o średnicy 19 cm. Pieczemy bez termoobiegu.
Spód:
- 1 szklanka zmielonych (zblendowanych) herbatników (około 20 sztuk)
- 60 g masła
- 1 łyżka kakao (gorzkiego)
Herbatniki mielimy w blenderze (można rozdrobnić ręcznie, jak się ma czas i ochotę) na piasek i dodajemy do nich kakao. Rozpuszczamy masło na ogniu i wlewamy do ciastek. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Masę ze zmielonych ciastek przekładamy do formy i ugniatamy dokładnie (najlepiej szklanką), żeby równo pokrywała całe dno. Na czas przygotowania masy sernikowej wkładamy blachę z wyłożonymi ciastkami do lodówki.
Masa sernikowa:
- 250 g malin
- 60 g dowolnej czekolady (mogą być gotowe kropelki czekoladowe)
- 500 g sera na sernik
- 0,5 szklanki cukru
- 1,5 łyżki oleju rzepakowego
- 2 jajka
- 2 łyżki śmietanki kremówki
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 cukier wanilinowy
Czekoladę siekamy drobno.Umyte maliny odkładamy do lekkiego osuszenia. Do miski wrzucamy wszystkie składniki na masę sernikową oprócz czekolady i malin i krótko miksujemy (tylko do momentu, aż składniki się połączą).
Następnie wrzucamy do masy posiekaną czekoladę i mieszamy ją delikatnie szpatułką. Piekarnik nagrzewamy do 150 stopni.
Masę sernikową wylewamy na schłodzony spód z herbatników i układamy na niej maliny dziurką do dołu. Można kłaść jedna obok drugiej lub w dowolny wzór; ilość zależy od upodobań. Ciasto pieczemy 80 minut. Zostawiamy do wystudzenia w uchylonym piekarniku, a potem wstawiamy do lodówki.
Ciekawostka! Podczas pieczenia sernika na dno piekarnika można wstawić naczynie do zapiekania wypełnione wodą. Dzięki parującej wodzie sernik będzie delikatniejszy, bardziej puszysty i kremowy.
Z podanej foremki można wykroić 9 porcji, z których każda ma około 320 kalorii.
źródło: http://www.przygarach.pl/sernik-straciatella-z-malinami-szybkie-i-latwe-ciasto-na-weekend/?fbclid=IwAR1NZmIAVioFTrFpcjVDCeJwWpfx0iPd7pX14ZTGSSnbyVnK92uhNhkcQr8
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz